EDY

Edebiyat Dergisi
Yayınları

N. Pakdil
♦ Kitaplarımız
Baskısı Bulunanlar
Baskısı Tükenenler
♦ Nuri Pakdil
Nuri Pakdil
Bir Biyografi Denemesi
♦ Edebiyat Dergisi
Edebiyat Dergisi
Dergi Sayfalarından
Dizin (1969-1984)
♦ Edebiyat Dergisi Yayınları
E.D.Y. Hakkında
E.D.Y. Kataloğu
Tüm Kitaplar
♦ Değiniler/Seçilenler
Değiniler
Seçilenler
♦ Satış Noktaları
Kitapçılar
Online Satıcılar
♦ İletişim
İletişim Bilgileri
İletişim Formu
♦ Mesaj Panosu
Mesajları Oku-Oyla
Mesajını Ekle
 
İçerik Sorumlusu
İdris HAMZA
Internet İlk Yayım Tarihi
3 Kasım 2002
 
Yazmanın vatanı sağlıklı sessizliktir. (OGD 2: Yazının Epik Resmi Çekildiği Sırada, s.96)

Değiniler

44 Kişi Online
28 Şubat 2024 Çarşamba 08:35:55

 

Bol Vitaminli Sandviç

İsa Polat

8789. Gösterim
Selam Gazetesi, 11 Ekim 1997

Usta’nın Eserlerine Bakışlar

“Lübnan’ın işlek caddelerinin birinde; alimlerden biri gezerken yanıbaşından hızla geçen motosikletli genç dikkatini çeker. Genç ani bir frenle bir büfenin önünde durur, aceleyle sandvicini alır. Bir taraftan sandvicini ısırırken hızlı bir şekilde seyrine devam eder. Alim gördükleri üzerine “bu günün genci en temel ihtiyaç olan yemek için bile vakit bulamıyor, eline aldığı bir sandviçle hareket halinde ihtiyacını gideriyor. Peki bunlar yine temel ihtiyaç olan okuma ihtiyacını nasıl giderecekler? Bizler yazdığımız kalın kitaplarla bu gençlere ulaşamayız” der. O günden itibaren sandviç diye adlandırdığı küçük el kitapları yazmaya başlar” diye anlatmıştı bir arkadaşım.

Allah varlığını daim eylesin öteden beri pir-i aşk muhibbi olarak duyduğum Nuri Pakdil üstadın Sükût Sûretinde adlı kitabından arkadaşlar bahsettiğinde epey bir zaman kitabın biçimine, alışılmışın dışındaki sayfa düzenine bir anlam verememiştim. Ta ki, Ahid Kulesi adlı kitabında “Militan” adlı şiirini okuyuncaya kadar. Hep Batı tarafına yontan hoşgörü keserlerinin ülkemizi kasıp kavurduğu bir dönemde bir militanı bundan daha veciz tanımlayabilecek ve militan ruhluları yeni baştan motive edebilecek bir dil bulmak mümkün değildir.

İşte bu gün karar verdim ki üstad “uzun uzadıya yazmaktansa ‘sandviç şiirler’ yazarak kitaptan ve şiirden bıkan milletin ruhlarına ulaşabilirim” diye düşünerek, direnç vitamini bol kitaplar ve şiirler yazmaktadır. Affına sığınarak üstadın şiirlerine sandviç şiirler diyorum. Benzetmenin asli anlamı şiirdedir.

MİLİTAN

Mülkiyetini yakan

Kökleri kalbe atan

(Ahid Kulesi)

 

 

TecnoWeb EDY © 2002 - 2016 Hata Bildirin | Yasal Uyarılar | eMail Kayıt | Mobil Cihazda Aç +90 532   291 7896