EDY

Edebiyat Dergisi
Yayınları

N. Pakdil
♦ Kitaplarımız
Baskısı Bulunanlar
Baskısı Tükenenler
♦ Nuri Pakdil
Nuri Pakdil
Bir Biyografi Denemesi
♦ Edebiyat Dergisi
Edebiyat Dergisi
Dergi Sayfalarından
Dizin (1969-1984)
♦ Edebiyat Dergisi Yayınları
E.D.Y. Hakkında
E.D.Y. Kataloğu
Tüm Kitaplar
♦ Değiniler/Seçilenler
Değiniler
Seçilenler
♦ Satış Noktaları
Kitapçılar
Online Satıcılar
♦ İletişim
İletişim Bilgileri
İletişim Formu
♦ Mesaj Panosu
Mesajları Oku-Oyla
Mesajını Ekle
 
İçerik Sorumlusu
İdris HAMZA
Internet İlk Yayım Tarihi
3 Kasım 2002
 
Tüm anamalcıları birbirlerine bağlayın halatları çekin insan akımı geçirin bunlara. (Biat III, s. 57)

Değiniler

55 Kişi Online
24 Haziran 2024 Pazartesi 02:49:30

 

Bir Güldeste

İbrahim Candaş

7973. Gösterim
Oku Dergisi, Ekim 1976

İnsan aklının maddenin kanunlarını kavraması gücünü iyi değerlendiren Batı, metafizik ve manevi temellerden yoksun olduğu için ekonomisini, dolayısıyla tüm varlığını sömürgeciliğinin, hem de asırlarca içinde biriktirdiği öfkenin, düşmanlığın gereği olarak Batı, İslâm dünyasının temsilcisi olan Osmanlı Devleti’ni parçalamayı hedef aldı ve bunu başardı.

Batının teknik üstünlüğü karşısında sarhoş olarak varlık şuûrumuzu yitirdik. Kendi yerli düşüncemizin ve inançlarımızın geçerliliğini hiç tartışmadan inkâra yöneldik. Batı kültürüne kapılarımızı ardına kadar açtık. Tarih ile aramızdaki bağları koparıp attık. Bir Ortadoğu ülkesi olduğumuz halde, tarih ve inanç ortağı olduğumuz halde Ortadoğu’ya sırtımızı çevirdik.

Fakat yabancılaşmış, batıcı, kişiliksiz, hattâ düşman aydınların karşısına, yurdumuzun ve insanımızın değerlerine bağlı gerçek aydınlar çıkarak hesaplaşmayı başlatmışlardır. Batılılaşmaya karşı yerli düşüncenin savunuculuğunu yapan Nuri Pakdil, Avrupa izlenimlerini topladığı Batı Notları’nda şöyle diyor: 1923 devriminden beri boynumuz ağrıdı Batı’ya bakmaktan. Çağ bizi birlik olmaya çağırıyor. Çağ kültür teşebbüsleri yapmaya, tarihi çizgide kişiliğimizi bulmaya bizi zorluyor. Çağın Devleti olmak istiyorsak, çağın buyruğunu mutlaka dinlemeliyiz.” (s. 26)

Kalemiyle, sürekli olarak Ortadoğu’nun önemini anlatan Sayın Nuri Pakdil, xÇağdaş Arap Şiiri adlı güldeste ile, dost ülkelerden bir deste gül sunuyor bize: Cezayir, Fas, Filistin, Irak, Lübnan, Mısır, Sudan, Suriye, Suudi Arabistan, Tunus, Ürdün edebiyatlarından 68 şâirin şiirleri kısa biyografileriyle birlikte yer alıyor kitapta. Şiirleri nasıl türkçeleştirdiğini şöyle anlatıyor Nuri Pakdil:

“Bir bakıma, bir sızıyı, bir sıkıntıyı, bir direnci söylemekteydi bu şâirlerin çoğu. Kitapları dönüp dönüp okudukça, sızının da, sıkıntının da, direncin de birbirine bağlandığını, bu şâirlerin birbirlerinden habersiz birbirleriyle âdeta bütünleştiklerini görüyordum.

Bu şiirlerde yurdumun sızısını, sıkıntısını, direncini duyar gibi oldum. Gide gide bir parçam oldu bu şiirler, bırakmadı beni.”

Mısır’lı şair Salâh Abdüssabur’un Göç şiirinden:

“Ey ıssız çöl kucakla beni

Ki yolum acının en çekilmemişiyle dola

Yolum sağlık getire geride kalmış acılarım yerine size

Ölü yüreğim yeniden ışıldaya” (S. 185)

Hepimiz şâir gibi ölü yüreklerin yeniden ışıldamasını dileyelim.

 

 

TecnoWeb EDY © 2002 - 2016 Hata Bildirin | Yasal Uyarılar | eMail Kayıt | Mobil Cihazda Aç +90 532   291 7896