EDY

Edebiyat Dergisi
Yayınları

N. Pakdil
♦ Kitaplarımız
Baskısı Bulunanlar
Baskısı Tükenenler
♦ Nuri Pakdil
Nuri Pakdil
Bir Biyografi Denemesi
♦ Edebiyat Dergisi
Edebiyat Dergisi
Dergi Sayfalarından
Dizin (1969-1984)
♦ Edebiyat Dergisi Yayınları
E.D.Y. Hakkında
E.D.Y. Kataloğu
Tüm Kitaplar
♦ Değiniler/Seçilenler
Değiniler
Seçilenler
♦ Satış Noktaları
Kitapçılar
Online Satıcılar
♦ İletişim
İletişim Bilgileri
İletişim Formu
♦ Mesaj Panosu
Mesajları Oku-Oyla
Mesajını Ekle
 
İçerik Sorumlusu
İdris HAMZA
Internet İlk Yayım Tarihi
3 Kasım 2002
 
Yabanıl tuzaklara düşürüldük? Güzel oyun oynadın Avrupa! Kahrolsun Avrupa! (Bir Yazarın Notları II, s. 93)

Değiniler

84 Kişi Online
19 Temmuz 2024 Cuma 05:36:30

 

Kalem Kalesi

Sâre Çermik

9952. Gösterim
Selam Gazetesi, 1 Kasım 1998

Nuri Pakdil’in yeni eseri “Kalem Kalesi“ yayımlandı. Edebiyat Dergisi Yayınları’nın yeni dönem onbirinci kitabı olan “Kalem Kalesi”nde Usta, yine bildik üslübuyla yazıyı hayatın ortayerine indirerek, insanı omuriliğinden sarsmayı sürdürüyor. Hangi edebi tür içine yerleştirilirse yerleştirilsin, kitaptaki metinler oraya uyum sağlayabiliyor. Şiirsel dil, yoğun imgeler, mektuplar ve oyunlarını andıran bir anlatım yer alıyor bu kitapta. Tıpkı diğer deneme kitaplarında olduğu gibi.

“Kalem Kalesi” son yılların uğultulu, bulanık ve “kara siyasal” dumanının nefes kestiği ortamına daha müdahil olan, bunu da açık bir ifadeyle dillendiren Usta’nın güncele bakışı konusunda da ipuçları içeriyor. Coğrafya, evrensel ilahi öğreti ve direnişin güncel gerekliliği daha bir belirgin olarak karşımıza çıkıyor. Olumsuzluklar karşısında aşınmamayı, çözülmemeyi ve direnmeyi dillendiriyor. Bunu yaparken ölgün bir ruh ile değil modern uslubuyla yapıyor, sözü boğmadan, anlamı dirilterek ve imgelerin çağrışımını kışkırtarak. İstanbul diyerek, Mekke, Medine Kudüs diyerek. Net söylüyor Usta:

“Kahrolsun İblis!

Yaşasın Cebrail”

Nuri Pakdil okurları için, Usta’nın uzun yürüyüşündeki yenilikleri de sunması yönüyle coşturucu bir kitap. Yüzeysel bir coşumculuk değil, bilince vurmuş bilgelik ve duru bir ayna. Yayımlanmış diğer kitapları ve Kalem Kalesi’ni “Edebiyat Dergisi Yayınları, PK 50 Bakanlıklar-Ankara” adresinden isteyebilirsiniz. Usta’yı okumak ve anlayabilmek içinse, salt kendi gücünüz ve niteliğiniz yardım edebilir size.

 

 

TecnoWeb EDY © 2002 - 2016 Hata Bildirin | Yasal Uyarılar | eMail Kayıt | Mobil Cihazda Aç +90 532   291 7896